Skip to content Skip to footer

E-Posta Pazarlama Nedir? Kayseri’de E-Posta Pazarlama

İşletmelerin belirli bir hedef kitleye erişebilmek için tanıtım, bilgilendirme, kampanya, kutlama gibi içeriklere sahip e-postalar göndermesine ‘e-posta pazarlama’ denilmektedir.

1971 yılında Ray Tomlison tarafından gönderilen ilk e-postadan bugüne kadar e-posta, iş dünyası için oldukça benimsenmiş bir iletişim türü olarak kullanılmakta. Pandemi sürecinde önemini daha çok anladığımız e-posta markalar tarafından gerek ikili iletişimler gerekse markalar ve müşterilerin arasındaki iletişim bağlarıyla alakalı olarak her yerden erişilebilirliği ve kolay kullanılabilirliği sebebiyle tercih ediliyor.

Özellikle Dünyada her gün 228 milyar e-posta alınıp gönderiliyor.

digitalage ilk e-posta blog yazısı.

E-Posta Pazarlaması Nedir?

İşletmelerin belirli bir hedef kitleye doğrudan erişebilmesi için ürün tanıtımı, kampanya, bilgilendirme, uyarı, kutlama gibi içeriklere sahip gönderdikleri e-postalara ‘e-posta pazarlama’ denilmektedir. Web 2.0 ile yani 2004 yılından bu yana daha fazla içerisinde bulunduğumuz bir sistemdir; eski pazarlama ve iletişim türlerine göre daha stratejik, güncel ve daha fazla analiz edilebilir kreatif bir iletişim türüdür.

Potansiyel müşteriyle aracısız bir şekilde doğrudan iletişim imkanı sunan e-posta pazarlam, markaların olumlu yönde yüksek erişim ve etkileşim almasına olanak sağlıyor. Doğru potansiyel müşteriye erişimek için doğru zamanda, doğru etkileşim yaratacak bir e-posta içeriğiyle e-posta pazarlamanın en temel amacını oluşturmuş oluruz ve bu sonuçta bize yüksek bir müşteri kazancı sağlar. Hem maddi hemde manevi olarak işletmeler/markalar olumlu sonuçlar elde eder.

Peki bu kadar önemli bir etkileşim ve iletişim aracı olan e-posta neden gelen kutularımızda her gün onlarca okunmamış maillerle karşımıza çıkıyor? Birlikte bu konuyu 6 maddede açıklıyoruz.

1-Düşük Maliyet

Geleneksel reklamcılıkta pazarlama yöntemlerine oranla daha az maliyetle dijital pazarlamada daha yüksek sonuçlar elde edebiliyorsunuz. Tabii bu durum kampanyanın içeriğine göre mutlaka değişkenlik gösterebilir. Her zaman için Outdoor reklamcılık yada her zaman için Dijital reklamcılık daha iyidir diyemeyiz. Fakat son yıllarda köklü marka ve işletmelerin dijital pazarlama faaliyetlerine öncelik tanıyıp daha çok tercih ettiğini görüyoruz. Genellikle satışa yönelik kullanılan e-posta pazarlama işletmelerin harcadığı bütçeyi çoğunlukla geri kazanıma dönüştürme oranına sahip olmasından dolayı daha fazla tercih edilmektedir.

2-Analiz Özelliği

E-posta pazarlama, markaların hedef kitlesini belirlemede oldukça kategorize etme özelliğine sahiptir, potansiyel müşterilerini yaş, cinsiyet, coğrafi konum, eğitim gibi kitle ayrımına olanak tanır. Bu kategorize edebilme özelliği e-postaların belirli bir hedef kitleye erişilmesini ve daha yüksek dönüşüm oranı almasını sağlamak amacıyla oluşturulur.

3-Kişiselltirme Özelliği

E-posta pazarlamanın en güzel ve en önemli dinamik özelliklerinden bir tanesiyse kişiselleştirmedir, markalar doğrudan etkileşim kuracakları kişilere isimleriyle hitap ederek onları özel kılar. İnsanlar kendisine doğrudan geldiğini hissettiği mailleri daha fazla ciddiye alıp bir aksiyon gösterme isteği doğar.

4-Kısa İletim Süresi

Hedef kitleye doğrudan erişilmesi için oluşturulan e-posta pazarlamada gönderilen mesajın anlık olarak belirlenmiş potansiyel müşterilere iletilmesi sağlanmaktadır. Günümüzde hız rekabetin en önemli avantajlarından birisidir ve bu sebeple de e-posta pazarlamada bu özelliğin önemini fazlasıyla arttırıyor.

5-Analiz ve Takip Kolaylığı Sunması

E-posta pazarlamada iletişim sürecini doğduran takip edebilir ve diğer iletişim yöntemlerine göre çok daha kolay analiz edilebilir olması geliştirilen gönderim araçlarının sayesinde e-postanın kimler tarafından okunduğu, silindiği, hangi maillerin okunduğuna kadar takip edilebilmekte ve bu bütün sonuçların süreç sonunda analizi de doğrudan oluşturulabilmektedir. Strateji geliştirebilme konusunda markalar için bu özellik oldukça iş kolaylaştırıcı bir özellik konumundadır.

E-posta pazarlamayı diğer iletişim stratejileriyle ortaklaşa kullanabilmek markalar ve işletmeler için en önemli dijital pazarlama iletişim araçlarından birisi haline gelmektedir. Doğru bir e-posta pazarlamanın potansiyel gücü markalar için en önemli etkenlerden birisidir. Kayseri’de bir işletmeye sahip ve e-posta pazarlama konusunda daha detaylı bilgi almak isterseniz bizimle (Redkit Reklam Ajansı) iletişime geçebilirsiniz.

/

Geçmişi 1960’lara uzanan e-posta ilk dönemlerinde haliyle çok sınırlı şekilde kullanılıyordu. 1970’li yıllarda tasarlanan bugün kullandığımız e-postanın mucidi ise Ray Tomlinson isimli bir bilgisayar programcısı.

Ray Tomlinson’ın icat ettiği e-posta sistemi başlangıçta ABD Savunma Bakanlığı bünyesinde ve bugün kullandığımız internetin öncüsü olan ARPANET üzerinde kullanılıyordu.

Tomlinson ilk e-postayı 1971’de gönderdi. İlk e-postanın içeriği ise “QWERTYUIOP” idi. Tomlinson bu mesajı deneme amaçlı göndermişti.

Bununla birlikte, Tomlinson bugün en çok e-posta alıp gönderirken kullandığımız “@” işaretinin mucidi olarak hatırlanıyor.

digitalage

Dijital mecraya olan tutkumuzun ve tecrübemizin projeleriniz için doğru sonuçlar vermesine izin verin.

Leave a comment